JAK WYBRAĆ POMPĘ CIEPŁA. WYBÓR POMPY PRZEZ FIRMĘ INSTALACYJNĄ. ADRIAN TELIŻYN MIESIĘCZNIK INSTALATOR POLSKI 2018/2

Autor wyróżnia następujące grupy pomp:

  • Pompy ciepła powietrze-powietrze przystosowane do całorocznego ogrzewania, reprezentowane przez jednostki kanałowe las ogrzewania nadmuchowego, klimatyzatory typu split czy tez układy VRV. Z reguły ciepło z pompy jest kierowane bezpośrednio do powietrza w pomieszczeniach
  • Nazwa VRV (Variable Refrigerant Volume – zmienna objętość/przepływ objętościowy czynnika chłodniczego) funkcjonuje równolegle z określeniem VRF (Variable Refrigerant Flow – zmienny przepływ czynnika chłodniczego) i oznacza regulację wydajności urządzeń chłodniczych poprzez zmianę strumienia czynnika przepływającego przez parowacz. Bezpośrednio przed parowaczem zmienny przepływ reguluje zawór rozprężny. Pomimo wielu korzyści wynikających z charakterystyki systemu VRV urządzenia te są stosunkowo rzadko stosowane w praktyce z uwagi na wysokie koszty inwestycyjne. Stanowią one przeważnie alternatywę dla systemów klimatyzacji wykorzystujących klimakonwektory. W ostatnich latach, jednak, cena systemów z bezpośrednim odparowaniem systematycznie spada, stąd pojawiają się coraz częściej. Wyposażone w bardzo rozbudowaną elektronikę (niezależne sterowanie poszczególnymi jednostkami, identyfikacja i sygnalizacja stanów awaryjnych, zdalne sterowanie, itp.) stanowią skomplikowany system coraz dokładniej reagujący na zmienne warunki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

  • Pompy powietrze-woda do których zaliczamy najbardziej popularne pompy niskotemperaturowe LT, wysokotemperaturowe HT oraz hybrydowe będące połączeniem kotła gazowego oraz pompy LT powietrze – woda
  • Pompy gruntowe glikol-woda będące najczęściej pompami niskotemperaturowymi

Podstawowym czynnikiem wyboru pompy jest koszt instalacji. Autor zaleca aby do jej wykonania wykorzystać wyniki analiz laboratoryjnych wykonywanych przez dostawców.

Artykuł zawiera analizę kosztów ogrzewania domku jednorodzinnego, średniej wielkości, o zapotrzebowaniu ciepła 20 MWh, założona cena energii elektryczne 0,6 zL/kWh, rejon Katowic, rozpiętość temperatur zasilania 35 do 65oC.

Przeprowadzono analizę porównawczą dla czterech układów:

  • pompa niskotemperaturowa LT o mocy 11 kW,
  • pompa wysokotemperaturowa HT o mocy 11 kW
  • pompa gruntowa o mocy nominalnej 10 kW oraz
  • pompa hybrydowa z modułem pompy ciepła o mocy 7,4 kW i modułem pieca gazowego 37

 

Tab. Koszt wyprodukowania 20 MWh w sezonie grzewczym w zależności od temperatury zasilania

Typ pompy ciepła

Temperatura zasilania

35

45

50

55

60

65

Pompa gruntowa

2307

3303

3227

3475

3964

X

Pompa powietrzna LT

3443

4601

4933

5535

X

X

Pompa powietrzna HT

4065

4065

4068

4032

4111

4166

Pompa hybrydowa

3580

3917

4192

4481

4703

4635

 

 

 

Dla budynku z zapotrzebowaniem 4 5 kW nie wybierzemy pompy HT. Najczęściej jest ona wybierana do modernizowanych instalacji grzejnikowych, dotychczas zasilanych kotłem na paliwo stałe. Jeżeli do dyspozycji mamy zbyt małą działkę na dolne źródło poziome i do tego na przykład w centrum miasta lub na terenach gdzie wiercenie nie wchodzi w grę (tereny górnicze lub górskie) to nie zastosujemy pompy gruntowej i pozostaje nam do wyboru tylko pompa powietrzna. Jeżeli nie mamy gazu to nie wybieramy hybrydowej pompy ciepła. Z kolei jest ona najczęściej wybierana do większych budynków z instalacją grzejnikową, mających dostęp do gazu. Pozwala ona ograniczyć koszty eksploatacyjne, w stosunku do samego gazu o ok. 20 30 % (w połączeniu z instalacjami PV do 50 %)